Sedlice 2006

   Posledních 10 srpnových dní jsme prožili na výcvikovém táboře v Sedlici u Blatné. Všichni jsme přijeli na místo pobytu v úterý 22.8. a pomalu se rozkoukávali v novém prostředí. Ve středu se pejskové rozdělili do družstev, ve kterých pak probíhal výcvik. Štěňátka měla na starost Hanka Antušková, se začátečníky nám do pátku pomáhala Alena Vohralíková a následně tuhle skupinu převzal Pavel Pečenka, pokročilé pejsky ale nezkouškaře si vzal na starost Honza Vach a zkouškaři šli pod ochranná křídla k Vaškovi Lehkému. Pejskové a hlavně psovodi J zjišťovali, kde dělají chybu a učili se nové věci. Šlo jim to všem výborně a měli možnost své znalosti a umění taky zhodnotit v soutěžích, které pro ně byly připravené. Ve chvílích volna se diskutovalo, debatovalo, vždycky jsme vytvořili menší hlouček zájemců a řešili, co koho zajímalo, myslím, že jsme se dozvěděli hodně užitečných věcí. Pejskové odpočívali, nebo chodili s páníčky houbařit, snažili se přitom vyhýbat vosám, kterých tam bylo „jak much“ J Po celou dobu tábora vládla výborná nálada, svůj podíl na tom měly dvě štěňátka – Olinka a Orečka z Akátové aleje, které byly na táboře s paničkami Soňou a Ivou kvůli socializaci – ta proběhla myslím přímo ideálně a obě holky (ty čtyřnohé) se staly miláčky tábora. Obzvlášť Olinka, která vyváděla jednu úžasnou věc za druhou – vyválela se v hromádce ho..., brodila se v potoce, chvílemi plavala po proudu J a tím, že se vyválela v leklé rybě, vysloužila si přezdívku Rybana (původně jsme říkali, že v jejich chatce je to cítit jako v rybárně, a z toho vznikla Rybana) a využila toho i ve středeční soutěži – ostatně, soutěže si nyní připomeneme:

   ve čtvrtek to byl náš první ročník soutěže „O nejrychlejšího psa tábora“ – myslím, že velice povedená soutěž, která se zakládala na jednoduché myšlence – přivolat svého psa k sobě v co nejrychlejším čase. Na lesní cestě byl vyznačen start a cíl – na startu přidržel psa pomocník, páneček došel do cíle, a přivolal si svého pejsana – jakmile pes vyrazil směrem k pánovi, byly spuštěny stopky. Povolili jsme i „doping“ tzn. že páníček mohl mít v cíli klidně hračku, buřta, prostě cokoliv, co by pejska ještě více motivovalo. Ovšem jak všichni rychle zjistili, největší motivací pro psa bylo, že se páníček v cíli rozběhl a ještě se vzdaloval od psa. To byly najednou sprinty!!! J Nejrychlejším psem v této soutěži byla a svým tryskoidním během možná překvapila několik lidí Berni, 2.  skončil Dag(kříženec NO a dobrmana) a 3. Stella (golden retriever).

   V pátek jsme kromě cvičení využili i krásného teplého počasí a šli jsme vyzkoušet, jak umí pejskové plavat. Do vody šli nakonec snad všichni pejskové, někteří si dokonce vyzkoušeli plavbu na lodičce a skok z lodě do vody. 

   V sobotu odpoledne byl vyhlášen závod, který vymysleli Vašek s Tomášem už vloni – Haficross. Běh lesem přes přírodní překážky se opět ukázal jako dobrá volba a všichni, jak dvounožci tak čtyřnožci, se myslím dobře bavili. V lese postupně museli překonat slalom s míčkem na talíři (se psem u nohy samozřejmě), hod šiškami (smrkovými :-) na cíl, kdy pes je odložen na poměrně vzdáleném pařezu, průchod tunelem vytvořeným z větví a jehličí, přeskok (podlezení) klády v lese, přejití klády bez doteku země, plazení (minimálně) psovoda a ulovení plastové lahve v rybníce. Čas byl rozhodující až v případě, že se shodovaly nasbírané body – šlo tedy hlavně o obratnost psovoda a psa, až pak o čas. Nejlépe si vedla Martina s El Cidem(bsp), druhá byla Vendula s Nikitou (hw) a třetí byl Martin s Peggy (sheltie). Zvlášť jsme vyhodnotili v této soutěži děti, z těch si nejlépe vedli Zdenda, který si vypůjčil Sandy (retriever), Anetka s Dášenkou (kříženec) a Leuška s Jůlinkou (jezevčík).

   Neděle byla ve znamení odpočinku – celý den byl volný program, někteří vyrazili na výlet, jiní odpočívali ... večer jsme se sešli při soutěži „Krákora tábora“ – účastníci soutěže měli vymyslet píseň na melodii Když jde malý bobr spát a musela obsahovat slova „pes(pejsek), nanuk, tábor, aport, spacák“. Písničky byly tři a nebylo možné rozhodnout, která byla ta nej, protože každá byla originální a moc povedená. Proto byly oceněny všechny stejně – 1. místem. Texty písniček jsme sem pro vás připsali.

   Kromě cvičení probíhal každý den i nácvik v kruhu, aby si pejskové zvykali na výstavní postoj, ukazování zubů a byli připraveni na měření při bonitaci. Každé ráno v 6 hodin vyrážel se zájemci Vašek na stopy. V úterý měly děti další soutěž, tentokrát v kreslení – téma bylo jednoduché: „Zážitek z psího tábora“ a kresby byly krásné, rozmanité a hlavně každá byla originál.

Ve středu se cvičilo jen dopoledne, protože odpoledne už psi zkouškaři odpočívali před svým velkým dnem. Proto bylo odpoledne ve znamení další velké akce, módní karnevalové show s názvem „To nám to spolu sluší“ – podmínkou byla účast psa i psovoda a páníčci se skutečně  vystrojili se svými psy do možných i nemožných převleků a masek a my, organizátoři, jsme nestíhali valit oči nad všeobecným zapálením pro věc. Masky byly naprosto neuvěřitelné (velkou radost jsme udělali určitě Second Handu v Blatné, kam mnozí jeli pro součást masek J ) Za rok určitě show zopakujeme, protože už po soutěži měli téměř všichni zúčastnění nápady, jakou masku zvolí napřesrok J Snad jen dodám výsledky: na prvním místě skončila maska BERNBOXO – alias Námořníci ve složení: dvounožci Lenka, Jana, Anetka, Martina a Martina, a pejskové berňáčci, dvě boxerky a oříšek, na 2. místo vystoupaly rudé sestry Rybana a spol. a 3. místo patřilo Hajzlbábě Janě s Berry.

   Čtvrtek byl ve znamení zkoušek ZOP – na zkoušku se přihlásilo 8 účastníků a všichni byli úspěšní. Nejlépe zkoušku zvládla Martina Štěpánová s teprve 11-měsíčním berňákem El Cidem z Ochoze, kteří u zkoušky uspěli s počtem 95 bodů a známkou výborně. Odpoledne po zkouškách jsme si ještě zacvičili a pak už jsme se připravovali na závěrečný táborák ...

   V pátek jsme si dali ještě společný nástup na place, abychom si zpříjemnili balení a čekání na oběd. Pak už následovalo jen loučení a pomalu jsme se rozjížděli domů. Ale už teď se těšíme na jaro, až se zase sejdeme na prodlouženém víkendu ...

zpět